3,4-Methylenedioxyphenethylamine hydrochloride
ALDRICH/560529 - 98%
CAS Number: 1653-64-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11NO2 · HCl
Molecular Weight: 201.65
MDL Number: MFCD00035193
Linear Formula: C9H11NO2 · HCl
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C9H11NO2.ClH/c10-4-3-7 |
| InChI key | NDYXFQODWGEGNU-UHFFFAOYSA |
| mp | 216-218 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cl.NCCc1ccc2OCOc2c1 |
| Application: | 3,4-Methylenedioxypheneth |
| General description: | 3,4-Methylenedioxypheneth |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 216-218 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

