2-Isopropenyl-2-oxazoline
ALDRICH/560626 - 98%
Synonym: 2-
CAS Number: 10471-78-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H9NO
Molecular Weight: 111.14
MDL Number: MFCD03427229
Linear Formula: C6H9NO
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 147 °C (lit.) |
| contains | 1000 ppm phenothiazine as inhibitor |
| density | 1.06 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C6H9NO/c1-5(2)6-7-3-4- |
| InChI key | LPIQIQPLUVLISR-UHFFFAOYSA |
| mp | −47 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(=C)C1=NCCO1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| viscosity | 0.993 cP(25 °C) |
| General description: | Soluble in water and organic solvents |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H315 - H319 - H331 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 10-23-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-35-36/37-45 |
| RIDADR | UN 3384 3(6.1) / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 118.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 48 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 147 °C (lit.) |
| mp | −47 °C (lit.) |
| Density | 1.06 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |



