10-Bromo-1-decene
ALDRICH/560855 - 97%
CAS Number: 62871-09-4
Empirical Formula (Hill Notation): C10H19Br
Molecular Weight: 219.16
MDL Number: MFCD00078660
Linear Formula: Br(CH2)8CH=CH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 50 °C/0.3 mmHg (lit.) |
| density | 1.092 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | alkyl halide |
| allyl | |
| bromo | |
| InChI | 1S/C10H19Br/c1-2-3-4-5-6- |
| InChI key | JVVPJOMYWVYPOF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | BrCCCCCCCCC=C |
| General description: | 10-Bromo-1-decene can be synthesized by reacting 9-decen-1-ol with PBr3. The product undergoes reduction reaction with 2-propylbenzo[d][1,3,2]dioxaborole (PBD) and Bu3SnH under room temperature conditions to yield 1-decene. |
| Packaging: | 10-Bromo-1-decene may be used to synthesize: • 4′-(9-decenyloxy) biphenyl-4-carboxylic acid methyl ester • 4′-(9-decenyloxy)biphenyl-4-carboxylic acid • 9-decenylmagnesium bromide, which was employed for the preparation of (R)-tridec-12-en-2-ol |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | closed cup |
| Flash Point(C) | closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 50 °C/0.3 mmHg (lit.) |
| Density | 1.092 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


