3,4-Difluorophenylmagnesium bromide solution
ALDRICH/561037 - 0.5 M in THF
CAS Number: 90897-92-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H3BrF2Mg
Molecular Weight: 217.29
MDL Number: MFCD00672004
Linear Formula: F2C6H3MgBr
Product Type: Chemical
| bp | 65 °C |
| concentration | 0.5 M in THF |
| density | 0.965 g/mL at 25 °C |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C6H3F2.BrH.Mg/c7-5-3-1 |
| InChI key | WZHAVYGMKGPNFN-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Grignard Reaction |
| SMILES string | Fc1ccc([Mg]Br)cc1F |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 3,4-Difluorophenylmagnesi • To prepare 3,4-difluorophenylboronic acid, a key building block employed in the synthesis of norepinephrine transporter selective molecules. • In the synthesis of trimethoxybenzophenone derived tubulin polymerization inhibitors. • In one of the key synthetic steps for the preparation of diarylketoxime derivatives as potent MCH-1R antagonists. • In the synthesis of biologically important hydroxybupropion analogs useful in smoking cessation. |
| Legal Information: | Product of Rieke Metals, Inc. Rieke is a registered trademark of Rieke Metals, Inc. |
| Packaging: | 50 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 - H319 - H335 - H351 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 - P370 + P378 - P403 + P235 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-19-36/37-40 |
| Safety Statements | 16-26-36/37 |
| RIDADR | UN 2924 8(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 1.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -17.2 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH019 |
| bp | 65 °C |
| Density | 0.965 g/mL at 25 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352103 |




