Poly(4-styrenesulfonic acid) solution
ALDRICH/561223 - Mw ~75,000, 18 wt. % in H2O
Synonym: PSS
CAS Number: 28210-41-5
MDL Number: MFCD00165973
Linear Formula: (C8H8O3S)n
Product Type: Chemical
| concentration | 18 wt. % in H2O |
| density | 1.11 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C8H8O3S.Ca/c1-2-7-5-3- |
| InChI key | IJBYVKWTVVYTPL-UHFFFAOYSA |
| mol wt | Mw ~75,000 |
| pH | 1.55 (25 °C) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [Ca+2].[S](=O)(=O)([O-])c |
| solubility | ethanol: soluble |
| H2O: soluble | |
| lower glycols: soluble | |
| methanol: soluble | |
| viscosity | 20 cP(25 °C, Brookfield) (20 rpm) |
| Application: | Polyelectrolyte. Electroconductive and antistatic resin for electrographic and electrophotographic substrates. |
| Features and Benefits: | Excellent film-forming and coating capability. Good conductive properties over a broad range of relative humidity. |
| Packaging: | 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 35 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2586PSN2 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 1.11 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |


