3-Hydroxypiperidine
ALDRICH/56210 - ≥98.0% (NT)
Synonym: 3-Piperidinol
CAS Number: 6859-99-0
Empirical Formula (Hill Notation): C5H11NO
Molecular Weight: 101.15
EC Number: 229-957-4
MDL Number: MFCD00014591
Linear Formula: C5H11NO
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.0% (NT) |
| form | solid |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C5H11NO/c7-5-2-1-3-6-4 |
| InChI key | BIWOSRSKDCZIFM-UHFFFAOYSA |
| mp | 57-61 °C |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC1CCCNC1 |
| solubility | H2O: 1 g/mL, clear |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 3-Hydroxypiperidine may be used to synthesize the following: • 2-pyrrolidinone via oxidation with iodosylbenzene • 1-[2,8-bis(trifluoromethyl)quinolin |
| Application: | Reactant for: Synthesis of unsymmetrical ureas Synthesis of piperidine nucleoside analogs Fluorination reactions Synthesis of substituted pyridines |
| General description: | 3-Hydroxypiperidine can be obtained from the reduction of 3-hydroxypyridine. |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H318 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P332 + P313 - P362 + P364 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3263 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98.0% (NT) |
| mp | 57-61 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


