6-Aminobenzothiazole
ALDRICH/562440 - 97%
CAS Number: 533-30-2
Empirical Formula (Hill Notation): C7H6N2S
Molecular Weight: 150.20
EC Number: 208-559-4
MDL Number: MFCD00015461
Linear Formula: C7H6N2S
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C7H6N2S/c8-5-1-2-6-7(3 |
| InChI key | FAYAYUOZWYJNBD-UHFFFAOYSA |
| mp | 87-91 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Nc1ccc2ncsc2c1 |
| Application: | 6-Aminobenzothiazole may be used in the synthesis of following: • 1-(6-amino-benzothiazol • 6-[(4-N,N-dimethylaminophenyl)diaze • 6-[(2-hydroxy-1-naphthy • 6-dimethylaminobenzothi |
| General description: | 6-Aminobenzothiazole can be prepared from 6-nitrobenzothiazole via sonochemical reduction method. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 87-91 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


