N-Propylmaleimide
ALDRICH/562807 - 95%
Synonym: 1-
CAS Number: 21746-40-7
Empirical Formula (Hill Notation): C7H9NO2
Molecular Weight: 139.15
EC Number: 244-564-8
MDL Number: MFCD00014541
Linear Formula: C7H9NO2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 97 °C/18 mmHg (lit.) |
| density | 1.112 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | imide |
| maleimide | |
| InChI | 1S/C7H9NO2/c1-2-5-8-6(9)3 |
| InChI key | DABFKTHTXOELJF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCN1C(=O)C=CC1=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Other Notes: | Refrigerate |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H302 - H317 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-43 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 138.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 58.9 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 97 °C/18 mmHg (lit.) |
| Density | 1.112 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



