2-Vinylanisole
ALDRICH/563064 - 98%
Synonym: 1-
CAS Number: 612-15-7
Empirical Formula (Hill Notation): C9H10O
Molecular Weight: 134.18
EC Number: 210-294-4
MDL Number: MFCD00080566
Linear Formula: C6H4(OCH3)CHCH2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 36-43 °C/0.5 mmHg (lit.) |
| contains | 0.1 M 4-tert-butylcatechol as inhibitor |
| density | 0.999 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C9H10O/c1-3-8-6-4-5-7- |
| InChI key | SFBTTWXNCQVIEC-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COc1ccccc1C=C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 135.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 57.2 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 36-43 °C/0.5 mmHg (lit.) |
| Density | 0.999 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


