Sodium nitrite
ALDRICH/563218 - 99.999% trace metals basis
Synonym: Anti-Rust; Sodium nitrite (NaNO2 )
CAS Number: 7632-00-0
Empirical Formula (Hill Notation): NNaO2
Molecular Weight: 69.00
EC Number: 231-555-9
MDL Number: MFCD00011118
Linear Formula: NaNO2
Product Type: Chemical
| assay | 99.999% trace metals basis |
| autoignition temp. | 914 °F |
| form | solid |
| impurities | ≤15.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/HNO2.Na/c2-1-3;/h(H,2, |
| InChI key | LPXPTNMVRIOKMN-UHFFFAOYSA |
| mp | 271 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | core: sodium |
| SMILES string | [Na+].[O-]N=O |
| Application: | Sodium nitrite (NaNO2) can be used for a variety of applications, such as: • corrosion inhibition • as an effective drug on cyanide poisoning • inhibiting the growth of micro-organisms |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS03,GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H272 - H301 - H319 - H400 |
| Precautionary statements | P210 - P220 - P264 - P273 - P301 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | O,T,N |
| Risk Statements | 8-25-50 |
| Safety Statements | 45-61 |
| RIDADR | UN 1500 6.1(5.1) / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.999% trace metals basis |
| mp | 271 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |




