3-Chloro-4-fluorophenylmagnesium bromide solution
ALDRICH/563676 - 0.5 M in THF
CAS Number: 413589-34-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H3BrClFMg
Molecular Weight: 233.75
MDL Number: MFCD02260212
Linear Formula: C6H3BrClFMg
Product Type: Chemical
| bp | 65 °C |
| concentration | 0.5 M in THF |
| density | 0.966 g/mL at 25 °C |
| functional group | chloro |
| fluoro | |
| InChI | 1S/C6H3ClF.BrH.Mg/c7-5-3- |
| InChI key | XRNCDMQVKMYTAM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Grignard Reaction |
| SMILES string | Fc1ccc([Mg]Br)cc1Cl |
| storage temp. | 2-8°C |
| Legal Information: | Product of Rieke Metals, Inc. Rieke is a registered trademark of Rieke Metals, Inc. |
| Packaging: | 50 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 - H314 - H335 - H336 - H351 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 11-14-19-34-37-40 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2924 8(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 1.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -17.2 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 - EUH018 - EUH019 |
| bp | 65 °C |
| Density | 0.966 g/mL at 25 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352103 |





