2-Pyridinol 1-oxide
ALDRICH/56413 - ≥98.0% (N)
Synonym: 1-Hydroxy-2-pyridone; 2-Hydroxypyridine 1-oxide; HOPO
CAS Number: 13161-30-3
Empirical Formula (Hill Notation): C5H5NO2
Molecular Weight: 111.10
EC Number: 236-100-8
MDL Number: MFCD00006195
Linear Formula: C5H5NO2
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.0% (N) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C5H5NO2/c7-5-3-1-2-4-6 |
| InChI key | JVHZMYAXZUIZKS-UHFFFAOYSA |
| mp | 147-152 °C |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | Oc1cccc[n+]1[O-] |
| Application: | 2-Pyridinol 1-oxide can be used: • To fabricate gold electrodes for the electrochemical determination of europium using cyclic voltammetry. • To prepare polymeric nickel (II) complex of 2-hydroxypyridine-N-oxide. • In the synthesis of 1-methoxypyrid-4-one in the presence of sodium methoxide and methyl toluene-9-sulphonate. |
| General description: | 2-Pyridinol 1-oxide (HOPO) is a peptide coupling agent used as a subsititue for HOBt. It can form stable chelate complexes with transition metal ions. |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 212.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 100 °C - closed cup |
| Purity | ≥98.0% (N) |
| mp | 147-152 °C |
| UNSPSC | 12352005 |

