Poly(ethylene oxide), 4-arm, thiol terminated
ALDRICH/565725 - average Mn 10,000, contains >40 ppm DTT as stabilizer
Synonym: Polyethylene oxide
MDL Number: MFCD03458117
Product Type: Chemical
| contains | >40 ppm DTT as stabilizer |
| form | solid |
| Mw/Mn | <1.2 |
| mol wt | average Mn 10,000 |
| mp | 51-56 °C (lit.) |
| polymer architecture | shape : 4-arm functionality : homofunctional |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reactivity: thiol reactive |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P264 - P270 - P301 + P312 - P501 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 51-56 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |


