3-(Difluoromethoxy)aniline
ALDRICH/566446 - 97%
CAS Number: 22236-08-4
Empirical Formula (Hill Notation): C7H7F2NO
Molecular Weight: 159.13
MDL Number: MFCD00236221
Linear Formula: CHF2OC6H4NH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 201-202 °C (lit.) |
| density | 1.276 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C7H7F2NO/c8-7(9)11-6-3 |
| InChI key | RSOFZRXRIPVBBM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Nc1cccc(OC(F)F)c1 |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 201-202 °C (lit.) |
| Density | 1.276 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


