1-(2-Cyanophenyl)piperazine
ALDRICH/567183 - 99%
CAS Number: 111373-03-6
Empirical Formula (Hill Notation): C11H13N3
Molecular Weight: 187.24
MDL Number: MFCD00040793
Linear Formula: C11H13N3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 314-315 °C (lit.) |
| density | 1.115 g/mL |
| functional group | nitrile |
| InChI | 1S/C11H13N3/c12-9-10-3-1- |
| InChI key | FRICBZWJFIRJOB-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | N#Cc1ccccc1N2CCNCC2 |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36 |
| Safety Statements | 16-24/25-36 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 118.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 47.8 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 314-315 °C (lit.) |
| Density | 1.115 g/mL |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



