Tetramethylthiuram monosulfide
ALDRICH/567205 - 97%
Synonym: UNADS
CAS Number: 97-74-5
Empirical Formula (Hill Notation): C6H12N2S3
Molecular Weight: 208.37
EC Number: 202-605-7
MDL Number: MFCD00014870
Linear Formula: ((H3C)2NCS)2S
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | amine |
| dithiocarbamate | |
| thioether | |
| InChI | 1S/C6H12N2S3/c1-7(2)5(9)1 |
| InChI key | REQPQFUJGGOFQL-UHFFFAOYSA |
| mp | 107-111 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CN(C)C(=S)SC(=S)N(C)C |
| Packaging: | 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H317 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-43-51/53 |
| Safety Statements | 24-26-37-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 312.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 156 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| mp | 107-111 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



