Triethoxy-3-(2-imidazolin-1-yl)propylsilane
ALDRICH/56760 - ≥97.0% (NT)
Synonym: 1-
CAS Number: 58068-97-6
Empirical Formula (Hill Notation): C12H26N2O3Si
Molecular Weight: 274.43
EC Number: 261-093-3
MDL Number: MFCD00042997
Linear Formula: C12H26N2O3Si
Product Type: Chemical
| assay | ≥97.0% (NT) |
| density | 1.005 g/mL at 20 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C12H26N2O3Si/c1-4-15-1 |
| InChI key | WBUSESIMOZDSHU-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCO[Si](CCCN1CCN=C1)(OCC) |
| Application: | Additive for inorganic modification of block copolymers Catalyst for condensation reactions Modifier for organically modified layered silicates |
| Packaging: | 10, 50 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 - H314 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 188.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 87 °C - closed cup |
| Purity | ≥97.0% (NT) |
| Density | 1.005 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



