5-Bromo-1-methyl-1H-imidazole
ALDRICH/568279 - 97%
CAS Number: 1003-21-0
Empirical Formula (Hill Notation): C4H5BrN2
Molecular Weight: 161.00
MDL Number: MFCD01632218
Linear Formula: C4H5BrN2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | bromo |
| InChI | 1S/C4H5BrN2/c1-7-3-6-2-4( |
| InChI key | HATLLUIOEIXWGD-UHFFFAOYSA |
| mp | 40-44 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cn1cncc1Br |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 3335 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 180.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 82.2 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| mp | 40-44 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


