Poly(L-lactide-co-caprolactone-co-glycolide)
ALDRICH/568562 - L-lactide 70 %, average Mn ~50,000 by GPC
Synonym: ε-Caprolactone-glycolide-L -lactide copolymer; Poly-L -lactide-co-glycolide-co-ε-caprolactone
CAS Number: 134490-19-0
MDL Number: MFCD04041034
Product Type: Chemical
| composition | |
| feed ratio | lactide:caprolactone:glyc |
| form | solid |
| mol wt | average Mn ~50,000 by GPC |
| Quality Level | 100 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| transition temp | Tg ~28 °C |
| Application: | Poly( |
| Features and Benefits: | Biocompatible, biodegradable polymer. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |

