6-Maleimidohexanoic acid N-hydroxysuccinimide ester
ALDRICH/568600 - 98%
Synonym: 6-Maleimidocaproic acid N-succinimidyl ester; N-(ε-Maleimidocaproyloxy)succinimide; N-Succinimidyl 6-maleimidocaproate; EMCS
CAS Number: 55750-63-5
Empirical Formula (Hill Notation): C14H16N2O6
Molecular Weight: 308.29
MDL Number: MFCD00043043
Linear Formula: C14H16N2O6
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | imide |
| maleimide | |
| NHS ester | |
| InChI | 1S/C14H16N2O6/c17-10-5-6- |
| InChI key | VLARLSIGSPVYHX-UHFFFAOYSA |
| mp | 70-73 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: cross-linking reagent |
| SMILES string | O=C(ON(C(CC1)=O)C1=O)CCCC |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | 6-Maleimidohexanoic acid N-hydroxysuccinimide ester can be used in: • Synthesis of maleimide-activated carbohydrates for site-specific glycosylation of cysteine-containing peptides and proteins via maleimide-thiol ligation reaction. • Synthesis of a glucuronide prodrug of doxorubicin bearing a maleimide side chain as an antitumor agent. • Cross-linking oligonucleotides with the amino groups on the substrate to fabricate DNA microarrays. |
| Packaging: | 500 mg in amber glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 70-73 °C (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352100 |


