3-Mercaptophenol
ALDRICH/568899 - 96%
Synonym: 3-Hydroxythiophenol
CAS Number: 40248-84-8
Empirical Formula (Hill Notation): C6H6OS
Molecular Weight: 126.18
MDL Number: MFCD01317829
Linear Formula: HSC6H4OH
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| bp | 242-243 °C (lit.) |
| density | 1.237 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C6H6OS/c7-5-2-1-3-6(8) |
| InChI key | DOFIAZGYBIBEGI-UHFFFAOYSA |
| mp | 16-17 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Oc1cccc(S)c1 |
| Application: | 3-mercaptophenol may be used in the synthesis of the following: • 4-(3-hydroxyphenylthio) • [C6H4-1-(SPPh2)-3-(OPPh2)], a non-symmetric ligand which can combine with PdCl2 to form a pincer complex |
| General description: | 3-mercaptophenol coated cantilevers can be used as formaldehyde sensors since it is highly selective towards formaldehyde and can show highest downward deflection on coming in contact with it. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H317 - H318 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | UN 3334 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| bp | 242-243 °C (lit.) |
| mp | 16-17 °C (lit.) |
| Density | 1.237 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



