2,4-Dichloro-6-methylaniline
ALDRICH/569240 - 97%
Synonym: 2-
CAS Number: 30273-00-8
Empirical Formula (Hill Notation): C7H7Cl2N
Molecular Weight: 176.04
MDL Number: MFCD00044074
Linear Formula: Cl2C6H2(CH3)NH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C7H7Cl2N/c1-4-2-5(8)3- |
| InChI key | UAISVUGQLKXPFF-UHFFFAOYSA |
| mp | 42-46 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cc1cc(Cl)cc(Cl)c1N |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 42-46 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


