Tris(dimethylamino)chlorosilane
ALDRICH/570141 - ≥99%
CAS Number: 13307-05-6
Empirical Formula (Hill Notation): C6H18ClN3Si
Molecular Weight: 195.77
EC Number: 236-331-4
MDL Number: MFCD00048004
Linear Formula: ClSi(N(CH3)2)3
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| bp | 78 °C/14 mmHg (lit.) |
| density | 0.973 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C6H18ClN3Si/c1-8(2)11( |
| InChI key | YLZCZVGQEADVNK-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CN(C)[Si](Cl)(N(C)C)N(C)C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 10 g in ampule |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H314 |
| Precautionary statements | P210 - P260 - P280 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 - P370 + P378 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-28-36/37/39 |
| RIDADR | UN 2986 3(8) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 138.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 58.9 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% |
| bp | 78 °C/14 mmHg (lit.) |
| Density | 0.973 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



