5-Amino-1H-[1,2,4]-triazole-3-carboxylic acid methyl ester
ALDRICH/573787 - 96%
CAS Number: 3641-14-3
Empirical Formula (Hill Notation): C4H6N4O2
Molecular Weight: 142.12
EC Number: 222-869-7
MDL Number: MFCD00297193
Linear Formula: C4H6N4O2
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | solid |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C4H6N4O2/c1-10-3(9)2-6 |
| InChI key | OSZNPKRMPBUQLB-UHFFFAOYSA |
| mp | 218-222 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COC(=O)c1n[nH]c(N)n1 |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317 |
| Precautionary statements | P280 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 43 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 218-222 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


