3-Cyanophenylboronic acid pinacol ester
ALDRICH/578401 - 97%
Synonym: 3-
CAS Number: 214360-46-0
Empirical Formula (Hill Notation): C13H16BNO2
Molecular Weight: 229.08
MDL Number: MFCD03789262
Linear Formula: C13H16BNO2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | nitrile |
| InChI | 1S/C13H16BNO2/c1-12(2)13( |
| InChI key | FIGQEPXOSAFKTA-UHFFFAOYSA |
| mp | 78-82 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC1(C)OB(OC1(C)C)c2cccc(c |
| Application: | 3-Cyanophenylboronic acid pinacol ester can be used as a reactant to synthesize: • 3-Cyano aryl/ heteroaryl derivatives by forming a C−C bond via palladium-catalyzed Suzuki-Miyaura reaction. • 3-(Phenylamino)benzonitri • 3-(Trifluoromethyl)benzon |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 78-82 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |


