Methyl indole-6-carboxylate
ALDRICH/578495 - 97%
Synonym: Indole-6-carboxylic acid methyl ester
CAS Number: 50820-65-0
Empirical Formula (Hill Notation): C10H9NO2
Molecular Weight: 175.18
MDL Number: MFCD00211063
Linear Formula: C10H9NO2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C10H9NO2/c1-13-10(12)8 |
| InChI key | AYYOZKHMSABVRP-UHFFFAOYSA |
| mp | 76-80 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COC(=O)c1ccc2cc[nH]c2c1 |
| Application: | Reactant for preparation of: Tryptophan dioxygenase inhibitors pyridyl-ethenyl-indoles as potential anticancer immunomodulators Inhibitor of botulinum neurotoxin ITK inhibitors Antibacterial agents CB2 cannabinoid receptor ligands Inhibitors of hepatitis C virus NS5B polymerase Inhibitors with histamine H1-blocking activity |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 76-80 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


