4-(Trifluoromethyl)cyclohexanecarboxylic acid, mixture of cis and trans
ALDRICH/579122 - 97%
CAS Number: 95233-30-0
Empirical Formula (Hill Notation): C8H11F3O2
Molecular Weight: 196.17
MDL Number: MFCD00220049
Linear Formula: F3CC6H10CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | carboxylic acid |
| fluoro | |
| InChI | 1S/C8H11F3O2/c9-8(10,11)6 |
| InChI key | LMEAZIIFLVDISW-UHFFFAOYSA |
| mp | 71-75 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)C1CCC(CC1)C(F)(F)F |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H319 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/38 |
| Safety Statements | 7/9-26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 71-75 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


