Bis(2,2,2-trifluoroethyl) methylphosphonate
ALDRICH/579440 - 98%
Synonym: Bis(2,2,2-
CAS Number: 757-95-9
Empirical Formula (Hill Notation): C5H7F6O3P
Molecular Weight: 260.07
MDL Number: MFCD00455467
Linear Formula: (CF3CH2O)2P(O)CH3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 183-184 °C (lit.) |
| functional group | fluoro |
| phosphonate | |
| InChI | 1S/C5H7F6O3P/c1-15(12,13- |
| InChI key | YIUFTMLPQFZEFD-UHFFFAOYSA |
| mp | 24-28 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: C-C Bond Formation |
| refractive index | n |
| SMILES string | CP(=O)(OCC(F)(F)F)OCC(F)( |
| Application: | Flame-retardant additive for lithium-ion electrolytes Used as homogenous organic catalytic system and as a catalyst for phosphorylation of polyfluoroalkanols Reactant for: • Synthesis of fluorescently labeled discodermolide for studying its binding to tubulin • Cross metathesis / phosphonate-based intramolecular olefination • Olefination for the synthesis of the anticancer microtubule-stabilizing macrolide, (-)-dictyostatin |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 176.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 80 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 183-184 °C (lit.) |
| mp | 24-28 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352108 |

