4-(Hydroxymethyl)phenylacetic acid
ALDRICH/579610 - 98%
CAS Number: 73401-74-8
Empirical Formula (Hill Notation): C9H10O3
Molecular Weight: 166.17
MDL Number: MFCD00065692
Linear Formula: HOCH2C6H4CH2CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | carboxylic acid |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C9H10O3/c10-6-8-3-1-7( |
| InChI key | FWZBPBKAANKOJQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 131-134 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OCc1ccc(CC(O)=O)cc1 |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 131-134 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


