3-Cyanocoumarin
ALDRICH/579696 - 97%
CAS Number: 15119-34-3
Empirical Formula (Hill Notation): C10H5NO2
Molecular Weight: 171.15
MDL Number: MFCD00115699
Linear Formula: C10H5NO2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | ester |
| nitrile | |
| InChI | 1S/C10H5NO2/c11-6-8-5-7-3 |
| InChI key | QKJALQPLNMEDAV-UHFFFAOYSA |
| mp | 184-188 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O=C1Oc2ccccc2C=C1C#N |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 184-188 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

