3′-Bromo-4′-methylacetophenone
ALDRICH/579734 - 97%
CAS Number: 40180-80-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H9BrO
Molecular Weight: 213.07
MDL Number: MFCD02683854
Linear Formula: C9H9BrO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | bromo |
| ketone | |
| InChI | 1S/C9H9BrO/c1-6-3-4-8(7(2 |
| InChI key | PDJLFESXPVLVMR-UHFFFAOYSA |
| mp | 42-46 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(=O)c1ccc(C)c(Br)c1 |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 42-46 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

