Ethyl 5-fluoroindole-2-carboxylate
ALDRICH/579858 - 96%
CAS Number: 348-36-7
Empirical Formula (Hill Notation): C11H10FNO2
Molecular Weight: 207.20
MDL Number: MFCD00152076
Linear Formula: C11H10FNO2
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | solid |
| functional group | ester |
| fluoro | |
| InChI | 1S/C11H10FNO2/c1-2-15-11( |
| InChI key | VIKOQTQMWBKMNA-UHFFFAOYSA |
| mp | 146-150 °C |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCOC(=O)c1cc2cc(F)ccc2[nH |
| Application: | • Reactant for preparation of antitumor agents • Reactant for preparation of antihyperlipidemic agents • Reactant for preparation of factor Xa inhibitors • Reactant for preparation of potential antiarrhythmic agents • Reactant for preparation of inhibitors of the cytosolic phospholipase A2 • Reactant for preparation of thromboxane receptor antagonist and thromboxane synthase inhibitor via Mitsunobu reaction |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 146-150 °C |
| UNSPSC | 12352100 |

