3-(Bromoacetyl)coumarin
ALDRICH/579920 - 97%
CAS Number: 29310-88-1
Empirical Formula (Hill Notation): C11H7BrO3
Molecular Weight: 267.08
MDL Number: MFCD00488331
Linear Formula: C11H7BrO3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | bromo |
| ester | |
| ketone | |
| InChI | 1S/C11H7BrO3/c12-6-9(13)8 |
| InChI key | NTYOLVNSXVYRTJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 164-168 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | BrCC(=O)C1=Cc2ccccc2OC1=O |
| Application: | 3-(bromoacetyl)coumarin may be used in the synthesis of the following: • 3-(bromoacetyl)coumarin oxime via reaction with hydroxylamine hydrochloride in methanol • 3-(bromoacetyl)coumarin-O-methyloxime via reaction with O-benzylhydroxylammonium chloride/diluted HCl in methanol • 3-(bromoacetyl)coumarin-O-benzyloxime via reaction with O-benzyl hydroxylamine hydrochloride in methanol • 3-[2′-(2′′-arylidenehydrazinyl)thiazolyl]coumarins via reaction with benzaldehyde thiosemicarbazones |
| General description: | 3-(Bromoacetyl)coumarin can be synthesized via the bromination of 3-acetylcoumarin in chloroform. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H318 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-41 |
| Safety Statements | 26-36/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 164-168 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



