Diethylene glycol butyl ether
ALDRICH/579963 - ≥99%
Synonym: Butyl CARBITOL™; 2-
CAS Number: 112-34-5
Empirical Formula (Hill Notation): C8H18O3
Molecular Weight: 162.23
EC Number: 203-961-6
MDL Number: MFCD00002881
Linear Formula: CH3(CH2)3OCH2CH2OCH2CH2OH
Product Type: Chemical
| application(s) | hematology |
| assay | ≥99% |
| autoignition temp. | 400 °F |
| bp | 231 °C (lit.) |
| density | 0.967 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 6.2 % |
| form | liquid |
| functional group | ether |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C8H18O3/c1-2-3-5-10-7- |
| InChI key | OAYXUHPQHDHDDZ-UHFFFAOYSA |
| mp | −68 °C (lit.) |
| pH | 7 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCOCCOCCO |
| vapor density | 5.6 (vs air) |
| vapor pressure | 30 mmHg ( 130 °C) |
| Application: | • Factors Affecting the Adsorption of Per- and Polyfluoroalkyl Substances (PFAS) by Colloidal Activated Carbon.: This study investigates the adsorption characteristics of PFAS by colloidal activated carbon, with a specific focus on the role of various solvents including diethylene glycol butyl ether. The research highlights the solvent′s effectiveness in enhancing adsorption efficiency (Hakimabadi et al., 2023 ![]() • First Stage of the Development of an Eco-Friendly Detergent Formulation for Efficient Removal of Carbonized Soil.: This research explores the formulation of eco-friendly detergents, demonstrating the use of diethylene glycol butyl ether as a key solvent for effective soil removal. The study underscores its potential in creating sustainable cleaning products (Fernandes et al., 2022 ![]() |
| General description: | Diethylene glycol butyl ether is a high boiling solvent, which can be used in coating industry. It can also serve as a dispersant in organosols and can also be used in preparation of plasticizers. |
| Legal Information: | CARBITOL is a trademark of The Dow Chemical Company or an affiliated company of Dow |
| Legal Information: | Product of Dow Chemical |
| Packaging: | 1, 4 L in poly bottle |
| Packaging: | 18 L in steel drum |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P305 + P351 + P338 - P337 + P313 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 24-26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 210.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 99 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% |
| bp | 231 °C (lit.) |
| mp | −68 °C (lit.) |
| Density | 0.967 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


