Isobutyllithium solution
ALDRICH/58565 - technical, ~16% in heptane (~1.7 M)
Synonym: Lithium 2-methyl-1-propanide
CAS Number: 920-36-5
Empirical Formula (Hill Notation): C4H9Li
Molecular Weight: 64.06
MDL Number: MFCD01863085
Linear Formula: (CH3)2CHCH2Li
Product Type: Chemical
| concentration | ~16% in heptane (~1.7 M) |
| density | 0.69 g/mL at 20 °C |
| grade | technical |
| InChI | 1S/C4H9.Li/c1-4(2)3;/h4H, |
| InChI key | YZLMQRULZXAMEC-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Li]CC(C)C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 100 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H260 - H304 - H314 - H336 - H410 |
| Precautionary statements | P210 - P231 + P232 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,C,N |
| Risk Statements | 11-14/15-17-34-50/53-65-67 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-43-45-61-62 |
| RIDADR | UN3394 - class 4.2 - PG 1 - EHS - Organometallic substance, liqu |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 24.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -4.0 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 |
| Density | 0.69 g/mL at 20 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352103 |






