Formamide-13C,15N
ALDRICH/586951 - 98 atom % 15N, 99 atom % 13C, 99% (CP)
CAS Number: 285977-74-4
Empirical Formula (Hill Notation): 13CH315NO
Molecular Weight: 47.03
MDL Number: MFCD00144374
Linear Formula: H13CO15NH2
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 210 °C (lit.) |
| density | 1.183 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/CH3NO/c2-1-3/h1H,(H2,2 |
| InChI key | ZHNUHDYFZUAESO-ZDOIIHCHSA |
| isotopic purity | 98 atom % 15N |
| 99 atom % 13C | |
| mass shift | M+2 |
| mp | 2-3 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [15NH2][13CH]=O |
| Packaging: | 250 mg in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H360D |
| Precautionary statements | P201 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 61 |
| Safety Statements | 53-45 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 302.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 150 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 210 °C (lit.) |
| mp | 2-3 °C (lit.) |
| Density | 1.183 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352116 |


