Cyclopentylboronic acid
ALDRICH/588415 - ≥95%
CAS Number: 63076-51-7
Empirical Formula (Hill Notation): C5H11BO2
Molecular Weight: 113.95
MDL Number: MFCD01074541
Linear Formula: C5H11BO2
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C5H11BO2/c7-6(8)5-3-1- |
| InChI key | VTTDFSNKIMAQTB-UHFFFAOYSA |
| mp | 126 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OB(O)C1CCCC1 |
| Analysis Note: | Contains varying amounts of anhydride |
| Application: | Reactant involved in: • Cross coupling reactions with quinones or aromatic amines • Arylation and alkylation of diphenylisoxazole • Ruphos-mediated Suzuki cross coupling reactions |
| Packaging: | 1, 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% |
| mp | 126 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |

