(−)-Isoledene
ALDRICH/58870 - ≥95.0% (sum of enantiomers, GC)
CAS Number: 95910-36-4
Empirical Formula (Hill Notation): C15H24
Molecular Weight: 204.35
Linear Formula: C15H24
Product Type: Chemical
| assay | ≥95.0% (sum of enantiomers, GC) |
| bp | 95 °C/5 mmHg (lit.) |
| density | 0.902 g/mL at 20 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C15H24/c1-9-6-8-12-14( |
| InChI key | NUQDPKOFUKFKFD-BGOOENEXSA |
| optical activity | [α]20/D −50.5±1°, neat |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[C@@H]1CC[C@@H]2[C@H](C3 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95.0% (sum of enantiomers, GC) |
| bp | 95 °C/5 mmHg (lit.) |
| Density | 0.902 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352002 |

