Bisphenol A-(dimethyl-d6)
ALDRICH/588806 - 98 atom % D, 99% (CP)
Synonym: 2,2-
CAS Number: 86588-58-1
Empirical Formula (Hill Notation): C15D6H10O2
Molecular Weight: 234.32
MDL Number: MFCD00209693
Linear Formula: C15D6H10O2
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 220 °C/4 mmHg (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C15H16O2/c1-15(2,11-3- |
| InChI key | IISBACLAFKSPIT-WFGJKAKNSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+6 |
| mp | 157-159 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]C([2H])([2H])C(c1ccc( |
| technique(s) | mass spectrometry (MS): suitable |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H317 - H318 - H335 - H361 - H411 |
| Precautionary statements | P201 - P273 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 37-41-43-52-62 |
| Safety Statements | 26-36/37-39-46-61 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 220 °C/4 mmHg (lit.) |
| mp | 157-159 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352116 |





