2-[(Trimethylsilyl)ethynyl]benzaldehyde
ALDRICH/590614 - 97%
CAS Number: 77123-58-1
Empirical Formula (Hill Notation): C12H14OSi
Molecular Weight: 202.32
MDL Number: MFCD04039984
Linear Formula: (CH3)3SiCCC6H4CHO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | aldehyde |
| InChI | 1S/C12H14OSi/c1-14(2,3)9- |
| InChI key | IROGCMISRBINQX-UHFFFAOYSA |
| mp | 48-53 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [H]C(=O)c1ccccc1C#C[Si](C |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 48-53 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

