2-Ethynylbenzaldehyde
ALDRICH/590630 - 97%
CAS Number: 38846-64-9
Empirical Formula (Hill Notation): C9H6O
Molecular Weight: 130.14
MDL Number: MFCD04039985
Linear Formula: HC≡CC6H4CHO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | aldehyde |
| InChI | 1S/C9H6O/c1-2-8-5-3-4-6-9 |
| InChI key | ZEDSAJWVTKUHHK-UHFFFAOYSA |
| mp | 64-67 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [H]C(=O)c1ccccc1C#C |
| Application: | 2-Ethynylbenzaldehyde may be used in the synthesis of the following: • iodoisoquinoline-fused benzimidazoles obtained via tandem iodocyclization of 2-ethynylbenzaldehyde with o-benzenediamine and iodine in the presence of copper(I)iodide • N-[(7,7a-dihydroisoquinoli It may also be used in the synthesis of the following substituted 2-alkynylbenzaldehydes by Sonogashira coupling: • 2-[(2-bromophenyl)ethynyl]benzaldehyde • 2-[(2-bromo-5-fluorophenyl)ethynyl]benzaldehyde • 2-[(2-bromo-5-methylphenyl)ethynyl]benzaldehyde • 2-(phenylethynyl)benzaldehyde • 2-[(4-methylphenyl)ethynyl]benzaldehyde |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 64-67 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


