2,4,5-Trichlorophenol-3,6-d2
ALDRICH/590789 - 98 atom % D
CAS Number: 93951-82-7
Empirical Formula (Hill Notation): C6HD2Cl3O
Molecular Weight: 199.46
MDL Number: MFCD00142806
Linear Formula: C6HD2Cl3O
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 248 °C/740 mmHg (lit.) |
| InChI | 1S/C6H3Cl3O/c7-3-1-5(9)6( |
| InChI key | LHJGJYXLEPZJPM-QDNHWIQGSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+2 |
| mp | 67-69 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]c1c(O)c(Cl)c([2H])c(C |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 - P391 - P501 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-36/38-50/53 |
| Safety Statements | 26-28-60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 271.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 133 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 248 °C/740 mmHg (lit.) |
| mp | 67-69 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352116 |



