3-Phenoxybenzyl chloride
ALDRICH/590932 - 97%
CAS Number: 53874-66-1
Empirical Formula (Hill Notation): C13H11ClO
Molecular Weight: 218.68
EC Number: 258-831-1
MDL Number: MFCD00040866
Linear Formula: C6H5OC6H4CH2Cl
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 141-142 °C (lit.) |
| density | 1.189 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | chloro |
| phenoxy | |
| InChI | 1S/C13H11ClO/c14-10-11-5- |
| InChI key | QUYVTGFWFHQVRO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | ClCc1cccc(Oc2ccccc2)c1 |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H314 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 22-34 |
| Safety Statements | 26-27-28-45 |
| RIDADR | UN 1760 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | > 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | > 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 141-142 °C (lit.) |
| Density | 1.189 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



