2-Chlorobenzimidazole
ALDRICH/592277 - 98%
CAS Number: 4857-06-1
Empirical Formula (Hill Notation): C7H5ClN2
Molecular Weight: 152.58
EC Number: 225-453-3
MDL Number: MFCD00051944
Linear Formula: C7H5ClN2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C7H5ClN2/c8-7-9-5-3-1- |
| InChI key | AYPSHJCKSDNETA-UHFFFAOYSA |
| mp | 207-211 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Clc1nc2ccccc2[nH]1 |
| Application: | 2-Chlorobenzimidazole can be used to synthesize the following: • 1-methyl-2-chlorobenzim • 1-ethyl-2-chlorobenzimi • 1-benzyl-2-chlorobenzim • 2-chloro-4,5,6,7-tetrab It may be used as a building block to synthesize 4-amino-6-benzimidazole-p |
| General description: | 2-Chlorobenzimidazole can be synthesized by reacting benzimidazole-2-one with phosphoryl chloride in the presence of phenol. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 207-211 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


