Isophytol
ALDRICH/59229 - ≥97.0%
Synonym: 3,7,11,15-
CAS Number: 505-32-8
Empirical Formula (Hill Notation): C20H40O
Molecular Weight: 296.53
EC Number: 208-008-8
MDL Number: MFCD00048380
Linear Formula: C20H40O
Product Type: Chemical
| assay | ≥97.0% |
| bp | 309 °C (lit.) |
| density | 0.841 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C20H40O/c1-7-20(6,21)1 |
| InChI key | KEVYVLWNCKMXJX-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| n |
|
| SMILES string | CC(C)CCCC(C)CCCC(C)CCCC(C |
| Packaging: | 5 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | Xi,N |
| Risk Statements | 38-50/53 |
| Safety Statements | 24/25-26-61 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 343.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 173 °C - closed cup |
| Purity | ≥97.0% |
| bp | 309 °C (lit.) |
| Density | 0.841 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



