N-(2,4-Dimethylphenyl)formamide
ALDRICH/592587 - 97%
CAS Number: 60397-77-5
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11NO
Molecular Weight: 149.19
MDL Number: MFCD00021005
Linear Formula: (CH3)2C6H3NHCHO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | amide |
| InChI | 1S/C9H11NO/c1-7-3-4-9(10- |
| InChI key | JOFDPSBOUCXJCC-UHFFFAOYSA |
| mp | 114-118 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [H]C(=O)Nc1ccc(C)cc1C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 114-118 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

