4-Ethynyl-N,N-dimethylaniline
ALDRICH/592609 - 97%
Synonym: 1-
CAS Number: 17573-94-3
Empirical Formula (Hill Notation): C10H11N
Molecular Weight: 145.20
MDL Number: MFCD00168816
Linear Formula: CH≡CC6H4N(CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C10H11N/c1-4-9-5-7-10( |
| InChI key | ZWMAYLMVFSCMMS-UHFFFAOYSA |
| mp | 49-53 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CN(C)c1ccc(cc1)C#C |
| Application: | 4-Ethynyl-N,N-dimethylaniline may be used to synthesize the following: • copper(I) arylacetylide via reaction with copper(II)acetate • N,N-dimethyl-4-(3-pyridinylet • [[5,15-bis[(40-dimethylamino)phenyl]ethynyl]-10,20-bis[(triisopropylsilyl)ethynyl]porphyrinato]magnesium(II) via reaction with dibromo magnesium porphyrin |
| General description: | 4-Ethynyl-N,N-dimethylaniline can be prepared via hydrolysis of 4-(3-methyl-3-hydroxy-1-b |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H317 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 36/37/38-42/43 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 97% |
| mp | 49-53 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


