Bis(dimethylphosphino)methane
ALDRICH/592684 - 97%
Synonym: DMPM
CAS Number: 64065-08-3
Empirical Formula (Hill Notation): C5H14P2
Molecular Weight: 136.11
MDL Number: MFCD00058731
Linear Formula: (CH3)2PCH2P(CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 42 °C/12 mmHg (lit.) |
| density | 0.86 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | phosphine |
| InChI | 1S/C5H14P2/c1-6(2)5-7(3)4 |
| InChI key | MRNJHNUEBDGNEL-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Buchwald-Hartwig Cross Coupling Reaction |
| reaction type: Heck Reaction | |
| reaction type: Hiyama Coupling | |
| reaction type: Negishi Coupling | |
| reaction type: Sonogashira Coupling | |
| reaction type: Stille Coupling | |
| reaction type: Suzuki-Miyaura Coupling | |
| reagent type: ligand | |
| refractive index | n |
| SMILES string | CP(C)CP(C)C |
| Application: | Reactant for: • Preparation of ruthenium carbonyl hydrido phosphanido diphosphine dinuclear complexes • Luminescent face-to-face dinuclear platinum(II) alkynyl phosphine complexes • Phosphorus-phosphorus bond and nuclear spin-spin coupling • Formation of a catalytic ruthenium(II)-triphos complex Catalyst for: • Asymmetric alkylation of racemic secondary phosphines • Palladium-diphosphine catalyzed carbonylation of ethene |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H250 |
| Precautionary statements | P222 - P231 - P422 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 17 |
| Safety Statements | 16-29-36/37/39 |
| RIDADR | UN 2845 4.2 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 42 °C/12 mmHg (lit.) |
| Density | 0.86 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352001 |


