3-[(Benzyloxycarbonyl)amino]propionaldehyde
ALDRICH/592951 - 95%
Synonym: 3-
CAS Number: 65564-05-8
Empirical Formula (Hill Notation): C11H13NO3
Molecular Weight: 207.23
MDL Number: MFCD05664298
Linear Formula: C6H5CH2O2CNHCH2CH2CHO
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | solid |
| functional group | aldehyde |
| amine | |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C11H13NO3/c13-8-4-7-12 |
| InChI key | PQMOZOQTXKMYSK-UHFFFAOYSA |
| mp | 52-57 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [H]C(=O)CCNC(=O)OCc1ccccc |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 52-57 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

