4-tert-Butylphenylacetylene
ALDRICH/593001 - 96%
Synonym: (4-
CAS Number: 772-38-3
Empirical Formula (Hill Notation): C12H14
Molecular Weight: 158.24
MDL Number: MFCD00190197
Linear Formula: (CH3)3C6H4C≡CH
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| bp | 70 °C/2 mmHg (lit.) |
| density | 0.877 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C12H14/c1-5-10-6-8-11( |
| InChI key | ZSYQVVKVKBVHIL-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C)c1ccc(cc1)C#C |
| Application: | 4-tert-Butylphenylacetylene can be used in the synthesis of the following: • 1,6-bis(4-tert-butylphenyl)hexa-1,5-diyn • 4,4’,5,5’-tetra(4-tert-butylphenylethynyl)dibenz • 1-(4-tert-butylphenyl)-2-(4-tert-butyldimethylsiloxyphenyl |
| General description: | 4-tert-Butylphenylacetylene can be synthesized from 4-tert-butylstyrene. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H410 |
| Precautionary statements | P273 |
| Hazard Codes | N |
| Risk Statements | 50/53 |
| Safety Statements | 36/37-60-61 |
| RIDADR | UN3082 - class 9 - PG 3 - DOT NA1993 - Environmentally hazardous |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 180.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 82.2 °C - closed cup |
| Purity | 96% |
| bp | 70 °C/2 mmHg (lit.) |
| Density | 0.877 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


